
A projektünk látássérülteknek segít videó tartalmak megismerésében
Megtiszteltetés, hogy a NIOK alapítvány a Videó a Vakoknak projektnek szavazta a “Legígéretesebb új kezdeményezés” címet!
Köszönjük!
Az alapítványunk alap célja:
Mivel egy ember legfontosabb erzékszerve a szem, mi emberek az információk túlnyomó többségét vizuálisan továbbítjuk egymásnak. A vak, sikervak és gyengén látó emberek azonban ily módon nem tudják befogadni az ismereteket, ezért hátrányos helyzetbe kerülnek. Az alapítvány célja ennek a hátránynak a csökkentése, ennek érdekében különösen: a vak, siketvak és gyengén látó emberek részére tudományos, ismeretterjesztő és kulturális tartalmak hozzáférhetővé tétele.
Hány látássérült van?
Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) 2019 ben készült riportja szerint a földön 2.2 milliárd ember él aki aki látássérült, a vakokat is beleértve. Ez az emberiség összlétszámának kb 30%-a. Félelmetes adat.
„Magyarországon mintegy 45 ezer ember súlyosan látássérült, 20 ezer vak. „ - Forrás: MTI - 2019
Hogyan indult?
A projekt ötletgazdái apa és fia, Péter Gábor és Péter Zsigmond. Zsigmond gyermekkora óta vak, Gábor gyengénlátó.
Mint minden olyan családban ahol látássérült személy van, a látók segítenek a mindennapokban. Ennek része, hogy felolvasunk egy könyvet, vagy elmondjuk mi látható a TV-ben, vagy egy videón. Arra gondoltunk, létrehozunk egy közösséget, ahol a látók online tudnak videóleírásokat készíteni látássérült embertársaiknak.
Hogyan működik?
Egyrészt a https://app.videoforblind.com címen elérhető egy webes alkalmazás ahol a látássérültek meg tudják nézni, hallgatni a videó leírásokat.
Másfelől a https://portal.videoforblind.com címen az önkéntesek megtalálják az aktuálisan leírásra váró videókat, ahol lépésről lépésre segítünk, hogy hogyan kell egy leírást elkészíteni.
Ez ugyanaz mint az audionarráció?
Nem. Az audionarráció egy olyan technológia, melyet színházi előadásoknál, mozifilmeknél, TV műsoroknál alkalmaznak. Ilyenkor a dialógusok közötti szünetekben történik az információ minél pontosabb átadása.
A mi projektünk nem a videó lejátszásával egyidőben adja át az információt, hanem egy előre elolvasható írott, vagy meghallgatható audio formátumban.
Miért fontos ez a kezdeményezés?
Statisztikák mutatják, hogy a videó tartalmak teret hódítanak és egyre kevesebb írott tartalom születik. A videó tartalmak térhódításával a látássérültek további hátrányos helyzetbe fognak kerülni. Projektünk célja, hogy erre a hátrányos helyzetre megoldást kínáljon. Érzékeltetésképpen, csak a YouTube platformra naponta több mint 720.000 óra anyag kerül fel. (Forrás: Statista.com). 2022-re az internetes adatforgalom több mint 82%-át videók fogják kitenni. (Forrás: Cisco) Statisztikák szerint a látássérültek nagy hátrányban vannak a videó platformokon. (Forrás: BigHack)
Miért jó ez egy látássérült számára?
A videó tartalmakról nagyon kevés információ jut el csupán hallás utján. Nem tudjuk, hogy néznek ki a karakterek, milyen a testbeszédük, milyen a környezet ahol a jelenet játszódik. Ezt egyszerűen lehet szemléltetni, csak meg kell nézni egy videót csukott, majd nyitott szemmel. Nem kérdés, a videók leírására nagy szükség van.
Hogyan van biztosítva a minőségi leírás?
Természetesen minden videó leírást átnézünk, hogy csak engedélyezett tartalmak kerülhessenek fel a platformra. Ugyanakkor a leírások minőségét illetően lazább szűrőt használunk, fontosnak tartjuk, hogy különféle stílusú leírások helyet kaphassanak a platformon. Tervezzük az általunk és a látássérültek által közkedveltebb, minőségibb leírások előtérbe helyezését, megjelölését.
Mik a fő részei egy leírásnak?
A leírásokat három fő részre bontottuk, a karakterek, a helyszínek és a cselekmény ismertetésére.
Hogy tudok én segíteni?
A https://portal.videoforblind.com címen elérhető egy felület, ahol a leírásra váró videók találhatók. Lépj be, válassz ki egy videót és írd le vagy mondd el mit látsz.
Ha elakadsz, nagyon szívesen segítünk, vedd fel velünk a kapcsolatot!
Mennyibe kerül?
Az applikáció és a portál használata természetesen teljesen ingyenes, fenntartási, fejlesztési, karbantartási és egyéb költségeinket adományokból fedezzük.
Milyen eszköz / operációs rendszer szükséges a használatához?
Mind az app, mint a portál a legtöbb modern operációs rendszeren és eszközön tökéletesen fut.
Milyen egyéb kezdeményezések elérhetők?
A videó a vakoknak projekt csepp a tengerben, természetesen más hihetetlenül hasznos kezdeményezések / projektek is vannak. Íme néhány általunk közkedvelt:
eRikkancs : Nyomtatott újságok digitális verziói érhetők el.
Távszem : Látássérülteknek biztosít online / videó segítséget a nap 24 órájában képzett diszpécserekkel
Lapról hangra : Önkéntesek olvasnak fel folyóiratokból cikkeket látássérültek számára.
Be My Eyes : Önkéntesekre alapuló nemzetközi szolgáltatás melyen szintén azonnali segítséget kérhetnek a látássérültek