
Szeretnénk bemutatni a projekt egyik segítőjét aki nem csak videó leírásokat készít, hanem sokrétűen segíti a projekt előrehaladását. Más projektekben is szerepet vállal és mindigis szívügye volt a látássérültek segítése.
Interjú Pregh Balázs-zsal
Mondanál magadról pár szót bemutatkozásképpen?
1973 május 17-én születtem Budapesten. Nyomdaipari szakközépiskolába jártam, de nem végeztem el a technikumot, így nem lettem nyomdász. Két felsőfokú banki tanácsadói végzettségem van. Reál és humán beállítottságú vagyok egyszerre. Nyolc és fél évet töltöttem a pénzügyi szférában. Később évekig szerepeltem különböző médiában független banki szakértőként.
Életem során dolgoztam már könyvtárban, szállodában, étteremben, önkormányzatnál, többféle munkakörében odahaza és külföldön egyaránt. Életem során számos idegen nyelv iránt érdeklődtem, mert nyitott vagyok más világok kultúráira.
Régen nagyon szerettem például puzzle kirakós játékkal tölteni az időt, vagy hagyományos, franciakártyával passziánszt játszani, de zenehallgatással és filmnézéssel is szívesen kikapcsolódtam.
Évek óta írok, verseket, szépirodalmi, tudományos-fantasztikus novellákat, detektív-kalandregényeket, illetve, végül de nem utolsós sorban meséket.
Az elmúlt években indítottam útjára a saját magam által szerkesztett honlapokat, youtube csatornákat és podcastokat. Ezek közül az egyik a hangoskönyvek készítéséhez nyújt segítséget, mert 2003 óta újságcikkeket, könyveket és tankönyveket olvastam fel látássérültek számára, a másik pedig az írásaimat próbálja népszerűsíteni.
Emellett egyre jobban érdekel a számítástechnika világa.
Mindig is próbáltam a lehetőségeimhez mérten segíteni másoknak. Így például 2008-ban fél napos, kulturális rendezvényt szerveztem a Vakok és Gyengénlátók Heves Megyei Egyesületének tagjai és más fogyatékkal élők valamint látók számára.
Felolvasásokkal az Informatika a látássérültek Alapítvány részére illetve a Lapról hangra portál olvasói számára.
2007 és 2010 között független banki szakértőként országos rádiós és televíziós szereplések során próbáltam az országban élők pénzügyi színvonalának emelését támogatni.
Nagyon szeretem a természetet. Tisztelem a bolygót amelyen élünk.
Hogyan kerültél kapcsolatba a Videó a vakoknak projekttel?
Egy volt általános iskolai osztálytársam javaslatára kerestem meg Péter Gábort, aki ötletgazdája, és életben tartója ennek az innovatív, a maga nemében egyedülálló kezdeményezésnek és projektnek
Miért tartod fontosnak a projektet?
Minden olyan lehetőséget próbálok támogatni a magam módján, már hosszú évek óta, melyek segítségével a látássérülteknek olyan információkat tudunk átadni, melyekhez nagyon nehezen vagy egyáltalán nem tudnának hozzájutni.
A Videó a vakoknak pedig egy olyan egyedülálló, innovatív megoldás, ami pont ilyen célt szolgál.
Eddig és ezután is főleg a hangommal segítettem és segítek, például először az Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének Stúdiójában, majd otthonról a Hangos-könyvtáruk számára, cikkek, könyvek, tananyagok felolvasásával, majd az Informatika a Látássérültekért Alapítvány részére számítástechnikai tankönyvek valamint a Lapról hangra portálon keresztül régebben a Vakok Világa mostanában a CHIP Magazin havilap felolvasásával. Szerkesztésével.
Ebben a projektben az írással is kiegészítem ezt az információnyújtási tevékenységet.
Tetszik mert a látókat, a látássérülteket, és más fogyatékokkal élőket próbál meg összefogni, ami már nekem is régóta egyik tervem. 2008-ban ennek a szemléletnek a jegyében szerveztem egy rendezvényt Egerben a Vakok és gyengénlátók Heves Megyei Egyesülete részére.
A nemzetközisége is imponál. Jelenleg magyar és angol nyelvű az információk és videók többsége, de ez változik majd a jövőben a tervek szerint.
A videónarrálások készítése milyen újdonságot, tapasztalatot hozott az életedbe, ha volt ilyen?
Például azt, hogy egy ilyen videó-narráláshoz mennyire empatikus dramaturgiai érzék szükségeltetik, hiszen egyáltalán nem mindegy hogyan és miképp próbáljuk meg átadni egy videó látványát, azaz vizuális tartalmát.
Ezen kívül a technikai megoldások is nagyon tanulságosak számomra, Mind az app mind a portál.
Milyenek az eddigi tapasztalataid?
Nagyon jók. Ha akadnak is hibák, aránylag hamar sikerül kijavítani.
Ráadásul a látássérültek visszajelzései alapján az app könnyen használható, ami nagyon jó hír. Én ugyanezt mondhatom el a portálról.
Miket narráltál eddig? Miket tervezel narrálni a jövőben?
Eddig három van kész.
Gyönyörű virágok zenével
Látássérült gyerekeknek fejleszt építőkockát a Lego
Karantén vers Nagy Bandó András és Gvendolin
Most készült el éppen a negyedik.
Balázs és az Álommanó IV.
Pontosan még nem döntöttem el, melyik lesz a következő videó, de számszakilag legalább két videót fogok narrálni havi szinten.
Milyen visszajelzést kaptál eddig, ha kaptál?
Eddig nagyon pozitív visszajelzések érkeztek. Ami nagyon jó, mert mutatja, hogy azok, akiknek készülnek a leírások, figyelnek és értékelik azt, amit teszünk.
Hogyan ajánlanád a projektet mások figyelmébe?
Ez egy nyitott kezdeményezés, nagyon segítőkész csapattal. Ugyanakkor továbbra is nagy szükségünk van önkéntesekre mind a látássérültek, mind a látók részéről. Akinek van szabadideje, széles látásmódja és dramaturgiai, empatikus képessége az itt megtalálja a számítását. A látássérültek pedig a témakörök alapján biztosan találnak majd olyan videókat, amelyek érdeklik őket.
Van esetleg bármilyen ötleted, tanácsod a többiek felé, vagy más amivel bővülhet e a projekt?
Szerintem érdemes lehet egy YouTube csatornát indítani, és/vagy a Tik-tok-ra regisztrálni, hogy még több emberrel ismertethessük meg a projektet.
Van esetleg még valami, amit üzenet formában szeretnél átadni a projektben résztvevőknek?
Nagyon örülök, hogy van ez a projekt, és részt vehetek benne.
Bárki akinek kérdése lenne, a honlapon található email címen, vagy a Facebook csoporton és Facebook felületen keresztül is megtalál, és nyugodtan írhat kérdést.
Nemsokára elkészül egy útmutató és egy oktató anyag, mely segíti a projektben résztvevőket.
Milyen feladatokkal segíted a projektet a videók leírásán túl?
Az alábbi területeken segítem az online projekt menedzsmentjét,
kontakt kutatás,
oktatás, részvétel az útmutató és az oktatóanyag létrehozásában,
tanácsadás
a fejlesztett szoftverekre és szolgáltatásokra észrevételek tétele,
önkéntesek keresése, segítése
rádió / TV interjúk egyeztetése, PR kapcsolatok szélesítése,
további fejlesztésekre javaslatok nyújtása,
tesztelés eredményéről napló készítése
időnként megbeszélések dokumentálása, egyéb adminisztrációs feladtok, Facebook oldalak koordinálása,
az elkészült videónarrálások hangos formában valóelkészítése